Un caffé, per favore

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Najprawdopodobniej nigdzie na świecie, zasady parzenia idealnej kawy nie są tak skrupulatnie przestrzegane, jak we włoskiej Italii.  Nie ma znaczenia, czy znajdujemy się akurat w ekskluzywnej restauracji, czy w barze przy drodze. Tam bez wyjątków, kawa wszędzie smakuje świetnie.

Jak Włosi rozpoznają turystów? Oczywiście po tym, jaką kawę i o której godzinie zamawiają. Wyda się, że jesteśmy turystami, jeśli po godz. 12.00 zamówimy inną kawę niż espresso. Włosi szczególnie upodobali sobie akurat ten rodzaj kawy i piją go przez cały dzień. Również po każdym posiłku, gdyż wierzą, że ułatwia trawienie.

stock.xchng

stock.xchng

Co takiego jest w małej, czarnej kawie, że cieszy się tak dużą popularnością? Nazwa wywodzi się od słowa espressivo, który oznacza ,,wyrazisty, wyraźny”. Nie jest jednak łatwo uzyskać idealny smak. Należałoby przez 7 g zmielonej kawy  błyskawicznie przefiltrować wodę o temperaturze 88O stopni. Filtracja trwa około 25 sekund i odbywa się pod ciśnieniem 9 barów. Nie wolno zapominać o tym, że kawę espresso podaje się w ogrzanej filiżance.

Znawcy tamtejszych terenów twierdzą, że tożsamości Włochów nie można zrozumieć oczywiście bez kawy. Czyżby we włoskich żyłach płynęła kawa zamiast krwi?

Autor: Monika Łyszczyk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry