Woda na Marsie – to już pewne. Opportunity zbadał obszar „Cape York”

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Trwają dalsze badania na Marsie. Łazik Opportunity od dwudziestu miesięcy bada obszar czerwonej planety zwany „Cape York”. Znalazł i zbadał tam skałę, w której odnaleziono minerały ilaste, co prawdopodobnie dowodzi tego, że znajdowała się tam kiedyś woda. Mogłoby to oznaczać, że Mars był planetą o środowisku bardzo wilgotnym. Z pewnością jest to najważniejsze odkrycie w karierze dziewięcioletniego już łazika. Jest również kompatybilne z badaniami innego urządzenia, to tym bardziej utwierdza uczonych w prawdziwości pomiarów.  

fot.Credit: NASA/JPL-Caltech

fot.Credit: NASA/JPL-Caltech

Teraz Opportunity ma za zadanie dotrzeć do „Solander Point”, tam będzie mógł rozpocząć dalsze wydobycia skał, które na tym obszarze są bardziej zróżnicowane. Naukowcy również nie mają zamiaru wymieniać urządzenia na nowe, które mimo swojego wieku, nadal świetnie sprawdza się w warunkach, w jakich pracuje.

Informacje, jakie otrzymujemy  z wykonanych badań, mogą być pomocne do stworzenia obrazu kosmosu, który istniał wiele milionów lat temu. To zaś będzie podstawą do stwierdzenia, czy było tu przed nami inne życie.

Więcej informacji oraz zdjęć z Marsa możecie znaleźć na tej stronie: http://www.nasa.gov/mission_pages/mer/news/mer20130607.html

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry