Ranking magazynu „Polityka”

CIEKAWOSTKI, POLSKA

Władze miasta Bydgoszcz podjęły się rewitalizacji Wyspy Młyńskiej, która niezadbana, szpeciła samo centrum miasta. Z racji tego, pracownia APA Rokiccy, zaprojektowała budynek, który już zaczął zbierać nagrody – został doceniony przez „Politykę”. Cała inwestycja kosztowała aż 20 milionów złotych. Budowla idealnie komponuje się z krajobrazem, ale nie jest dominantą. Została postawiona niedaleko zabytkowego Młynu Rothera, którego nie chciano zasłonić.

politka-logo

Nowy budynek jest świeżym pomysłem, podobny do fali, nowoczesny. To przeważyło, że jego autorzy zostali wyróżnieni – małżeństwo ukończyło brytyjską szkołą architektury. Projekt był gotowy już w 2010 roku, a budowa zakończona w 2012. Koszty budowy częściowo pokryło państwo, częściowo były to fundusze z Unii Europejskiej, ale także miasto sponsorowało dużą część projektu. Takie inwestycje są szansą dla młodych architektów, którzy idą w stronę nowoczesności, a także patrzą na świat ze świeżej perspektywy.

Konkurs, zorganizowany przez „Politykę” jest dużym wyróżnieniem i warto wziąć pod uwagę to, że projekt pracowni APA Rokiccy, pokonał realizacje z całej Polski. Były w śród nich Dom Kereta w Warszawie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, siedziba Agencji Reklamowej Yeti w Krakowie, czy Park Biurowy Pixel w Poznaniu. Rok temu Nagrodę Architektoniczną otrzymało Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.

Pomysł przyznawania takich nagród ma na celu promować polepszanie staniu przestrzeni publicznej, która często zagospodarowana jest źle, albo i wcale. Tygodnik chce, aby młodzi ludzie podejmowali się projektowania otaczającej ich rzeczywistości. Ma to doprowadzić do polepszenia jakości miast, które przez takie inwestycje zyskają na estetyce i a także atrakcyjności.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry