Wczoraj na niebie mogliśmy obserwować „Superksiężyc”

NAUKA, POGODA, POLSKA

Wczoraj w nocy mogliśmy oglądać niecodzienne zjawisko zwane „Superksiężycem”. Oznacza to tyle, że naszego satelitę widzieliśmy w dużo większych rozmiarach i jaśniejszego niż zazwyczaj. Dzieje się tak, dlatego że znajdował się w perygeum, czyli w punkcie najbardziej zbliżonym do Ziemi. Była to odległość mniejsza o ponad dwadzieścia siedem tysięcy kilometrów.

stock.xchng

stock.xchng

Niestety biorąc pod uwagę to, że większość z nas żyje w wielkich miastach, może być to trudne do uchwycenia gołym okiem. Bowiem wokół nas znajduje się za dużo punktów odniesienia. Dla laika może myć to nieco łatwiejsze, bo Księżyc będzie tuż nad horyzontem ze względu na przesilenie letnie. Choć i to nie ułatwia sprawy, bo jak twierdzą psycholodzy i astronomowie, Srebrny Glob zawsze wydaje się większy kiedy znajduje się między zabudowaniami.

Kiedyś wierzono, że takie zjawisko negatywnie wpływa na ludzi i zwierzęta, bano się go więc. naukowcy jednak uspokajają, że nic podobnego się nie dzieje, a cała sytuacja jest czymś zupełnie normalnym w przyrodzie.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry