Meksykańska dżungla odkrywa swoja tajemnice

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

W Meksyku odkryto zaginione miasto Majów. Znaleziska dokonano w dżungli na półwyspie Jukatan, za północ od rezerwatu przyrody Biosfery Calakmul. Wykopaliska prowadzi tam grupa archeologów pod nadzorem profesora Ivana Sprajca, ze Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuk. Miasto nazwano Chactun, co oznacza Czerwona Skała. Po pierwszych oględzinach stwierdzono, że zamieszkiwało je mniej ludzi niż w dotychczas odkrytych ruin osad Majów. Na powierzchni 22 hektarów mieszkało prawdopodobnie od 30 do 40 tysięcy ludzi.

Profesor Sprajca wiedział o zainteresowaniu tym rejonem Meksyku, 15 lat temu wykonywano zdjęcia rezerwatu w celu zbadania różnorodności biologicznej. Właśnie na tych fotografiach zobaczył zarys miasta. Przybył tam wraz ze swoją grupą i przez trzy tygodnie próbowali przedrzeć się przez dżunglę. Zrobione zostały także dokładne mapy tego miejsca, a ono samo zostało zamknięte dla osób postronnych.

Mimo że miasto odkryto po około tysiąc lat po tym, jak zostało opuszczone, miejscowi jeszcze 20-30 lat temu odwiedzali je, na co wskazują ślady po wyrębie drzew. Nie wiadomo jednak, dlaczego nikt się nim nie interesował.

Chactun prawdopodobnie było bardzo ważnym miastem dla Majów, mówi o tym obecność boiska do rytualnej gry w piłkę. Jak mówi profesor Sprajca, mogło służyć najwyższym władcom tej cywilizacji. Opuszczone ostało około 1000 roku, być może w wyniku wojen, zmian klimatu, lub z powodów demograficznych. Archeolodzy mają nadzieję, że to odkrycie pozwoli im głębiej zbadać życie i zwyczaje Majów. Również to, dlaczego ich cywilizacja wymarła jest pytaniem, na które naukowcy nadal nie mogą odpowiedzieć. Mimo że plemiona były rozrzucone po całek Ameryce Środkowej, żadnemu z nich nie udało się przeżyć.

Ostatnio, równie sensacyjnego odkrycia dokonano w kambodżańskiej dżungli, gdzie odkryto miasto Khmerów.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Źródło: latimes.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry