Brookesia mikra, czy najmniejszy kameleon na świecie

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Jedni lubią koty, innym bardziej odpowiadają psy. Ale są również tacy, którzy lubią bardziej egzotyczne stworzenia, np. pająki, węże lub też kameleony. No właśnie, jeśli mowa o tych ostatnich – ostatnio na Madagaskarze odkryto ich nowe gatunki.

Brookesia mikra to jeden z tych nowo odkrytych gatunków kameleonów. Jest jednym z najmniejszych gadów na świecie, a średnia długość dorosłego osobnika to jedynie 2,9 cm. Dlaczego jest tak malutki? Póki co nie ma dokładnych danych, ale naukowcy podejrzewają, że swój niewielki rozmiar zawdzięcza wyspie, którą zamieszkuje. Madagaskar bowiem jest wyspą mającą ok. 600 000 km2 powierzchni. Państwo wielkością porównywane jest do Kenii. Klimat na Madagaskarze oraz ograniczona przestrzeń, jaką do wykorzystania mają żyjące tam gatunki z pewnością ma wpływ na wielkość fauny i flory. Jak twierdzi Frank Glawe z niemieckiego Zoological State Collection, ten wyjątkowy rodzaj karłowatości może być bardzo ciekawym przykładem do dalszych badań.

Na Madagaskarze znaleziono także inne przykłady karłowatości wśród zwierząt. Brookesia micra to jeden z najmniejszych gadów na świecie. Ze względu na swoją wielkość cieszyć się będzie na pewno dużą popularnością, bo jak to mówią – małe jest piękne 🙂

Autor: Monika Łyszczyk

Źródło: Nat Geo

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry