Lot na Marsa nadal niedostępny dla ludzi

AKTUALNOŚCI

Badania, które przeprowadził na Marsie łazik Curiosity, dowodzą, że załogowa misja na Czerwoną Planetę, jest na razie niemożliwa. Powoduje to zbyt wysokie promieniowanie, które na nią dochodzi. Astronautom groziłoby to chorobami nowotworowymi, ślepotą, a także zaburzeniami neuropsychicznymi. W dodatku, to dawka przewidziana na sam lot,  co dopiero by było, gdyby dodać do tego badania na samej planecie, które trwałyby przynajmniej kilka miesięcy.

Photo Credit: Viking Project/mars 1970

Photo Credit: Viking Project/mars 1970

Urządzenie badawcze przebywa na Marsie od sierpnia 2012 roku, przez dużą część swojej podróży ma włączony detektor RAD, który ma za zadanie mierzyć natężenie cząsteczek promieniowania. Przenikały one do wnętrza kapsuły łazika. Z takich samych materiałów są robione kosmiczne statki załogowe. Niestety nie zapobiegają one niebezpieczeństwu, na jakie narażeni są astronauci.

Jedyne wyjście z tej sytuacji, jakie widzi NASA, to skrócenie czasu podróży na Czerwoną Planetę, który w tym momencie obliczony jest na 180 dni. Na razie badane są takie napędy, jak planowy i termonuklearny. Nie wiadomo jednak do końca, czy to ochroni załogę.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Źródło: NASA/i>

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry