LUXUS w Muzeum Współczesnym

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, PRASA

LUXUS to legendarna grupa artystów z Wrocławia. Zaczęli działać i mocno dawać o sobie znać w latach 80tych. Wyśmiewali szarą i smutną rzeczywistość PRLu. Chcieli być wolni, na tym im zależało najbardziej. Założyli własne pismo i wydawali je w systemie składkowym. Jeden z nich nielegalnie wynosił z Zeto zadrukowany komputerowo papier. Inni odbijali szablony, linoryty lub rysowali coś pisakiem. Ich znakami rozpoznawczymi były halucynacyjne obrazy z  porażającymi kolorami, a takze instalacje z kartonów czy choćby urządzeń codziennego użytku, które obecne były na koncertach zespołów grających punk czy reggae. LUXUS przygotowywał występy, które były niebanalnymi show. Za każdym razem ściągli na widownie rzesze młodych ludzi, chętnych by poznać ich i system ich grupy.

sxc

sxc


W latach 90tych gdy gospodarka stała się wolnorynkowa co spowodowało nawał tandentych towarów masowej produkcji LUXUS jako pierwszy dojrzał w tym zagrożenie i w wyraźny oraz dowcipny sposób komentował wyniki swoich obserwacji.
Cały dorobek LUXUSu, wszystkie swoje prace, pamiątki i archiwa, ale także wolność chowa w Muzeum Współczesnym przy placu Strzegomskim. W miejscu, w którym niegdyś znajdował schron.
Podczas wernisażu będziemy mieli okazję być świadkami występu Krzysztofa “Kaman” Kłosowicza, który jest liderem legendarnej grupy reggae MIKI MOUSOLEUM, która regularnie uczestniczyła w występach LUXUS-u.
Wystawa trwa do 2 września, w każdy dzień prócz wtorku. Bilety w cenie od 5 do 10 zł.

Autor: Alicja Janik

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry