Laboratoryjne mięso już wkrótce w Twoim sklepie

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Już wkrótce bardzo prawdopodobne, że na Ziemi nastąpi bardzo duży przełom w żywieniu człowieka. Wszystko to dzięki pionierskim badaniom nad stworzeniem mięsa z „próbówki”. Dzięki laboratoryjnemu tworzeniu jedzenia, zyskają głównie zwierzęta oraz ludzie.

Nowa metoda zmniejszy zapotrzebowanie na mięso zdobywane w tradycyjny hodowlany sposób, tym samym zmniejszy cierpienie zwierząt. Ludzie natomiast zyskają na czystszym powietrzu i zmniejszeniu wydzielania toksycznych substancji do środowiska powstających przy hodowli zwierząt.

Wczoraj w Londynie przedstawiono pierwszego „laboratoryjnego kotleta” . Na degustacje zaproszono specjalistów, aby przetestowali smak i teksturę nowego tworu. Stwierdzili oni, że jakość jest dobra, jednak nieznacznie odbiegająca od mięsa sprzedawanego aktualnie w sklepach.

Eksperci twierdzą, że istnieje duże prawdopodobieństwo zaadoptowania tej technologii i produkcji masowej w ciągu najbliższych 10-20 lat. Aktualnie wyprodukowanie jednego kotleta kosztowało około 1 miliona złotych. Cena oczywiście się diametralnie zmniejszy, jeśli rozpoczną się prace nad technologiami produkcji na szeroką skalę.

Czy podoba się Wam pomysł zdrowego, bez antybiotyków, laboratoryjnego mięsa , pozbawionego cierpienia zwierząt oraz przyjaznemu naszej planecie ?

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry