Futbolowo-finansowe wyliczenia

AKTUALNOŚCI, PIŁKA NOŻNA, POLSKA, SPORT

Legia Warszawa w środę zagra rewanżowy mecz eliminacji do Ligi Mistrzów z Molde. Warszawianie po remisie na wyjeździe są w nieco lepszej sytuacji przed pojedynkiem przy Łazienkowskiej. Media natomiast już spekulują, ile ewentualnie polski klub może zarobić.

fot.Michał Krzycki/cc3.0

fot.Michał Krzycki/cc3.0


Trudno już mówić o awansie do fazy grupowej, bo nawet w przypadku wyeliminowania Norweskiej drużyny, zostaje jeszcze jedna runda ze znacznie silniejszym rywalem. Zakładając jednak, że tak się dzieje, nawet przy samych porażkach w fazie grupowej, polski klub mógłby zarobić około 5 milionów euro.

Samo wyeliminowanie Molde dałoby Legii zysk 2,1 miliona euro. Zakładając, że Legia wyeliminuje Molde, a następnie odpadnie w ostatniej fazie eliminacji, znajdzie się automatycznie w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Przy pesymistycznym przebiegu zdarzeń, zakładając, że tam Legioniści nie zdobyliby choćby punktu, to i tak UEFA wypłaci im 3,88 miliona euro. Dodatkowo piłkarska federacja płaci każdemu klubowi za jego potencjał marketingowo-telewizyjny. Według obliczeń, w sumie, byłby to zysk około 4,38 miliona.

W samej fazie grupowej Ligi Mistrzów za wygraną otrzymuje się dodatkowy milion. Za remis jest połowa tej kwoty. Trudno mówić w kontekście Legii o dalszych fazach Ligi Mistrzów, jednak już za awans do 1/8 finału UEFA premiuje dany klub sumą 3,5 miliona euro. Za każdą kolejną rundę kwota jest coraz wyższa. Wygrana w finale to 10,5 miliona euro.

Różnice między Ekstraklasą a zagranicznymi ligami są jednak miażdżące. Przychody polskiej najlepszej ligi w zeszłym sezonie wyniosły 84 miliony euro. Przychód Premier League to trzy blisko trzy miliardy złotych.

A.Bielatowicz

źródło:
sport.pl
deloitte

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry