Polska powinna postawić na badania mózgu

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Nauka i innowacyjność powinny się stać polską specjalnością, a jedną z dziedzin, w której Polacy mogą przodować, są badania mózgu – powiedział PAP goszczący w Krakowie światowej sławy naukowiec z Singapuru, twórca atlasów mózgu, prof. Wiesław L. Nowiński.

Autor nowatorskich metod obrazowania mózgu, który przybył do Krakowa jako prelegent Światowego Kongresu Matematycznego ISAAC, podkreślił, że warunkiem długofalowego rozwoju Polski jest rozwój nauki i innowacyjności. Zdaniem prof. Nowińskiego, władze polskie powinny najpierw określić priorytetowe dziedziny rozwoju nauki i innowacji, a potem skoncentrować się na nich.

stock.xchng

stock.xchng


„Powinniśmy się uczyć od najlepszych. Dlatego uważam, że trzeba powołać komisję ekspertów przy premierze, która powinna przeanalizować modele w innych krajach i zaproponować taki, który będzie najlepszy ze względu na innowacyjność i przedsiębiorczość” – powiedział PAP prof. Nowiński w przerwie obrad kongresu ISAAC.

Dodał, że należy też przyjąć prawo, którego celem byłoby uczynienie Polski najbardziej atrakcyjnym krajem w UE dla przedsiębiorców i twórców wysokich technologii. „To długofalowa ponadpartyjna koncepcja, która powinna objąć perspektywę co najmniej 10 lat” – powiedział.

Gość z Singapuru poinformował, że swoje koncepcje rozwoju nauki i innowacyjności przedstawił w tym roku w Warszawie na szczeblu trzech ministerstw: rozwoju regionalnego, gospodarki i zdrowia. Wcześniej, w ubiegłym roku prof. Nowiński rozmawiał na ten sam temat z premierem Donaldem Tuskiem podczas jego wizyty w Singapurze.

Według renomowanego naukowca to właśnie badania mózgu, w tym zwłaszcza diagnostyka i leczenie udarów, mogą się stać w przyszłości polską specjalnością, jeśli zostanie wykorzystany potencjał w tej dziedzinie.

„Chciałbym, żeby Polska dołączyła do nieformalnego klubu państw +neuro+ – do którego należą już USA, kraje Europy Zachodniej i Izrael – czyli do grona krajów, które zdecydowały się inwestować w neurotechnologię, bo to jest nasza przyszłość” – uważa.

Przypomniał, że prezydent USA Barack Obama zadeklarował niedawno tylko na przyszły rok 100 mln dolarów na nowy projekt badań mózgu BRAIN, mający w dłuższej perspektywie pomóc w leczeniu takich dolegliwości jak choroby Alzheimera, Parkinsona czy też zaburzeń, jak autyzm. Z kolei z budżetu UE przekazano na badania nad ludzkim mózgiem w ostatnich siedmiu latach ponad 1,9 mld euro i nakłady na ten cel będą kontynuowane.

Prof. Nowiński stara się o to, aby w przyszłym roku w polskim Sejmie odbył się Dzień Mapowania Mózgu na wzór podobnego amerykańskiego wydarzenia. Zdaniem twórcy atlasów mózgu, spotkanie w parlamencie może być impulsem do rozwoju neurotechnologii w Polsce.

„Mam nadzieję, że będziemy w stanie zaprosić na ten Dzień w Sejmie amerykańskich naukowców z NASA oraz National Institutes of Health (NIH), który finansuje badania medyczne” – dodał.

Prof. Nowiński uważa, że polscy specjaliści mają duży potencjał, aby rozwinąć badania neurotechnologiczne. Zaznaczył, że on sam – tworząc atlasy mózgu osób po udarze – współpracuje od lat z polskimi naukowcami, zwłaszcza prof. Andrzejem Urbanikiem z Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Radosławem Kaźmierskim z Kliniki Neurologii Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Jerzym Waleckim z PAN w Warszawie. „Także inne ośrodki polskie – w Szczecinie czy Białymstoku – zadeklarowały chęć współpracy z nami” – zauważył.

„W moim projekcie zwiększenia innowacyjności kładę nacisk na badania mózgu, gdyż na tym znam się najlepiej. Poza tym – ze względu na moją wiedzę w tej dziedzinie, bliskie kontakty z najlepszymi szpitalami amerykańskimi, światowymi firmami chirurgicznymi i inwestorami – uważam, że w tej dziedzinie mógłbym Polsce najbardziej pomóc” – wyjaśnił prof. Nowiński.

W ubiegłym roku w polskim Sejmie i Parlamencie Europejskim przedstawił on swój inny projekt: stworzenia silnej sieci inkubatorów akademickich w krajach Unii Europejskiej. Dzięki inkubatorom absolwenci uczelni dostawaliby wsparcie finansowe na tworzenie swoich firm hi-tech (tj. wysokich technologii). Realizacja projektu miałaby się rozpocząć od utworzenia pilotażowych inkubatorów w Polsce. Według prof. Nowińskiego Polska potrzebowałaby na ten cel 1 mld euro z budżetu UE.

Prof. Wiesław L. Nowiński od ponad 20 lat pracuje w singapurskiej agencji ds. nauki A*STAR, gdzie kieruje Laboratorium Obrazowania Biomedycznego. Zasłynął jako konstruktor trójwymiarowych elektronicznych atlasów mózgu. Opracowane przez niego atlasy są stosowane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych i szpitalach na świecie. Otrzymał 38 nagród, w tym prestiżowe międzynarodowe odznaczenia: dwukrotnie tzw. Oskara radiologicznego oraz w tym roku tytuł „Pioniera medycyny”. Wybrano go także „Wybitnym Polakiem 2012” w konkursie „Teraz Polska”.

Oprócz Nowińskiego zaproszenie na trwający do piątku krakowski Światowy Kongres ISAAC 2013 przyjęło wielu innych znanych uczonych, m.in. prof. Bogdan Bojarski (Warszawa), Rodrigo Banuelos (USA), Erol Gelenbe (Wielka Brytania), Pierre M. Adler (Francja), Tokio Matsuyama (Japonia).

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry