Już wkrótce polski lek przeciw bólowi neuropatycznemu

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Co dwudziesta osoba cierpi z powodu bólu neuropatycznego, który uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie. Nadzieją dla tych osób może być innowacyjny lek opracowany w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lek ma pomóc również osobom z padaczką.

„Znaleźliśmy związek, który może pomóc zarówno chorym na padaczkę (około 1-2 proc. osób cierpi na tę dolegliwość -PAP), jak i osobom z bólem neuropatycznym, których jest w społeczeństwie ponad 5 proc.” – opowiada w rozmowie z PAP dr Anna Waszkielewicz z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, koordynatorka badań nad nowym lekiem.

pills

Specjalistka za swoje badania otrzymała główną nagrodę w konkursie „Innowacja jest kobietą”.

Naukowiec wyjaśnia, że specyfik – opracowany przez nią pod kierunkiem prof. Henryka Marony – przeszedł już większość testów na zwierzętach, w tym na dużych ssakach. Zdradza, że związek został uznany za dziesięć razy silniejszy niż dotychczas zarejestrowane podobne leki. Wszystko wskazuje na to, że będzie skuteczny również w leczeniu ludzi, ale pierwsze testy na człowieku mają się zacząć najpóźniej za 2 lata.

„Zazwyczaj ból chroni przez bodźcami uszkadzającymi ciało. A w przypadku bólu neuropatycznego – przestaje chronić i staje się chorobą. Ból powodują wtedy bodźce, które wcale nie powinny go wywoływać” – mówi badaczka.

Przyznaje, że ból neuropatyczny może towarzyszyć półpaścowi, chorobom nowotworowym, AIDS, a także – choć już rzadziej – cukrzycy. Poza tym ból neuropatyczny występuje np. przy bólach fantomowych, kiedy osoby, którym ucięto kończynę, cały czas doświadczają w niej bólu. „Przyczyny występowania takiego bólu mogą być różne, ale zawsze ból taki jest niekontrolowalny i cierpienie chorych bywa ogromne” – dodaje naukowiec.

„Szukaliśmy związku stabilizującego funkcjonowanie komórek nerwowych i zapobiegającego drgawkom u zwierząt, a przez przypadek udało nam się znaleźć substancję działającą na konkretny receptor w tych komórkach – receptor sigma – odpowiedzialny wyłącznie za ból” – mówi ekspertka z UJ.

Naukowiec opowiada, że do niedawna błędnie sądzono, że receptory sigma należą do rodziny receptorów opioidowych – a więc takich, na które działa morfina. Jednak morfina chorym z bólem neuropatycznym nie przynosiła ulgi. Potrzebne były nowe związki, które działałyby selektywnie w nowych mechanizmach działania. Takim związkiem okazał się ten, nad którym pracuje dr Waszkielewicz.

Badaczka wyjaśnia, że dotychczas żaden zarejestrowany lek nie działał wyłącznie na receptory sigma. To bardzo dobra wiadomość – oznacza, że lek z UJ prawdopodobnie będzie mógł być łączony z innymi lekami stosowanymi w bólu neuropatycznym i będzie można go stosować równolegle z dotychczasową terapią. „Nasz lek powinien pomóc, ale nie zaszkodzić – uważa badaczka. – Związek ten jest o tyle bezpieczny, że jeśli bólu nie ma, lek nie zadziała nawet w dużych dawkach” – wyjaśnia Waszkielewicz.

Lek opracowany w UJ CM mógłby być stosowany nie tylko w leczeniu bólu neuropatycznego, ale również padaczki – zwłaszcza w przypadkach lekooporności – kiedy w trakcie leczenia dotychczasowe leki przestają działać.

Dr Waszkielewicz wyjaśnia, że badania nad nowymi lekami przeciw chorobom neurologicznym są bardzo trudne, kosztowne i długotrwałe – od pomysłu na lek do jego podania ludziom mija zwykle 10-20 lat, a czas od podania pierwszym pacjentom do dopuszczenia na rynek to kolejne 6-7 lat.

Poza tym z badaniami wiążą się dylematy natury etycznej – zanim poda się je chorym, należy przeprowadzić eksperymenty na zwierzętach. Skuteczność leku można sprawdzić wywołując u zwierzęcia ból i ten ból lecząc. Z tego względu do badań trafiają tylko substancje najlepiej rokujące, po uzyskaniu zgody odpowiedniej komisji bioetycznej. Związek z UJ w ramach programu poszukiwania leków przeciwpadaczkowych przetestowano już w National Institutes of Health (National Institutes of Neurological Disorders and Stroke) w Stanach Zjednoczonych w badaniach na zwierzętach, izolowanych komórkach, enzymach oraz genach.

Związek jest już opatentowany m.in. w Polsce a jego produkcją wykazały zainteresowane liczne firmy farmaceutyczne.

Badania prowadzone w Polsce finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry