Warto wiedzieć co pijemy i za co płacimy

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Woda mineralna(wg Wikipedii) to naturalna woda lecznicza zawierająca co najmniej 1000mg/l rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów. Aż do 1992 roku w Polsce zarejestrowanych było zaledwie 28 źródeł wód mineralnych, a ich jakość określona była wysokimi wymaganiami sanitarnymi.

Za wodę mineralną uważano wodę głębinową zawierającą minimum 1000mg/l pierwiastków życia. Zawarte w niej pierwiastki tworzyły ze sobą odpowiednie stosunki ilościowe. Obecnie spotykamy trzy rodzaje wód : niskozmineralizowane(do 500mg/l), średniozmineralizowane (501-1500mg/l) oraz wysokozmineralizowane (powyżej 1500mg/l).

sxc

sxc


Brak minimalnego pułapu dla wód niskozmineralizowanych prowadzi do tego, że teraz każda woda z kranu, studni… może uchodzić za wodę mineralną (aby tylko nie zawierała szkodliwych pierwiastków i była zarejestrowana w Państwowym Zakładzie Higieny). W upalne dni spożycie wody mineralnej wzrasta wielokrotnie. Na sklepowych półkach rzędy butelek kusi napisami „zdrój”. Wiedzmy jednak ,że większość z nich nie ustępuje wodzie z kranu (wielokrotnie tańszej). Na ponad 200 marek dostępnych w Polsce tylko 30 spełnia normy wody mineralnej. Dobra woda powinna mieć ponad 1000mg/l składników mineralnych a proporcja jonów magnezu i wapnia powinna być 1: 2. Zawartość magnezu powinna być minimum 50mg/l (wg Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego).

Często kupujemy wodę kierując się ceną. Pora czytać etykietki i nie przepłacać za wodę , którą mamy w kranie. Fundacja Pro-Test na zlecenie Urzędu Ochrony i Konsumentów przebadała 15 najpopularniejszych wód. Wody wysokozmineralizowane na naszym rynku to Muszynianka, Staropolanka 2000, Piwniczanka. Wody średniozmineralizowane to Nałęczowianka, Jurajska, Cisowianka, Kinga Pienińska i Ustronianka Biała.

Wody niskozmineralizowane to np. Kropla Beskidu, Dobrawianka czy Arctic. Często obecna na rynku woda źródlana, ze względu na swój skład i właściwości , nie różni się od wody z kranu. Wody wysokozmineralizowane ze względów dietetycznych są bardziej korzystne od wód źródlanych ale przez wysoką mineralizację oprócz składników wartościowych zawierają składniki toksyczne (bar, rad). Jak wynika z testu wód mineralnych sporządzonego przez Pro-Test żadna z wód mineralnych nie przekracza limitów określonych przepisami na obecność składników toksycznych.

Ale… Największą zawartość azotanów stwierdzono w wodach Górska Natura i Żywiec Zdrój. Największą zawartość ( nie przekraczającą normy) baru zawierają wody Piwniczanka i Muszynianka. Najwięcej uranu zawierała Ustronianka Biała (na szczęście nie przekroczyła limitu WHO). Największym wskaźnikiem zawartości radu wykazała się Staropolanka 2000 (0,o9mSv/rok gdy norma to 0,1). Największą , ale mieszczącą się w normie, liczbę bakterii rozwijających się w temperaturze pokojowej zawierały wody Jurajska i Górska Natura.

Smak, zapach i wygląd badanych wód nie budziła zastrzeżeń. Wniosek jest jeden- wybierajmy różne wody, nie przyzwyczajajmy się do picia jednej. Polecam „Test wód mineralnych i źródlanych” na stronie Pro-Test. Warto wiedzieć co pijemy!

AJ

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry