Neptun w opozycji do Słońca 27-28 sierpnia

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Przełom sierpnia i września to dobry czas do obserwacji Neptuna, który niedługo znajdzie się w opozycji do Słońca – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Opozycją, astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce.

Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni. Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy.

Dnia 27 sierpnia, o godzinie 3:43 naszego czasu w opozycji do Słońca znajdzie się najdalsza, pełnoprawna planeta Układu Słonecznego – Neptun. Stworzy to bardzo dobre warunki do jego obserwacji.

Neptun świeci teraz w konstelacji Wodnika. Planeta ma jasność 7.8 wielkości gwiazdowej, więc do jej obserwacji musimy użyć lornetki lub teleskopu. Około północy planetę znajdziemy 25 stopni nad południowym horyzontem.

Z obserwacjami nie warto się jednak spieszyć. Obecnie Księżyc jest tuż przed pełnią i przeszkadza w obserwacjach. Warunki wyraźnie poprawią się, gdy Srebrny Glob zbliży się do ostatniej kwadry czyli w okolicach 27-28 sierpnia.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry