Podsumowanie International Meteor Conference

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

W Poznaniu odbywała się International Meteor Conference 2013, w której wzięło udział ponad 100 naukowców z całego świata – poinformował PAP Mirosław Krasnowski – jeden z organizatorów konferencji z ramienia Pracowni Komet i Meteorów.

W konferencji udział wzięło 127 uczestników z 25 państw. Podczas czterech dni uczestnicy mogli wziąć udział w 53 wykładach i prezentacjach zebranych w siedmiu sesjach tematycznych oraz warsztatach poświęconych badaniu meteorów za pomocą fal radiowych oraz sesji posterowej, na której zaprezentowano 26 plakatów poświęconych problematyce meteorowej.

Photo: NASA

Photo: NASA

Podczas konferencji bardzo dobrze zaprezentowali się polscy miłośnicy obserwacji meteorów, zrzeszeni w Pracowni Komet i Meteorów (PKiM), wygłaszając trzy referaty oraz prezentując cztery plakaty. Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza meteoryty Morasko, w tym ostatnio znaleziony 261 kg fragment kosmicznej materii. Od 100 lat fragmenty meteorytu żelaznego są znajdowane w okolicy Rezerwatu Meteorytu Morasko. Meteoryt spadł na północnych obszarach Poznania około 5000 lat temu.

Na WNGiG UAM wysłuchano wykładu prof. Wojciecha Stankowskiego o kraterach w rezerwacie Meteorytu Morasko oraz został zaprezentowany film „Tajemnica Meteorytu Morasko”. Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć same kratery w Rezerwacie.

Jedną z ciekawszych sesji była prezentacja wyników badań nad bolidem Czelabińsk, który eksplodował na wysokości około 40 km w pobliżu miasta Czelabińsk w Rosji, 15 lutego 2013 roku. Jak się ocenia było to małe ciało Układu Słonecznego o średnicy około 20 metrów i masie około 10000 ton, które weszło w atmosferę ziemską i dało deszcz meteorów o masie prawie 1000 kg, a fala uderzeniowa wywołała panikę w mieście i okolicy oraz straty w infrastrukturze miejskiej (wybite szyby w oknach). Podczas sesji można było podziwiać meteoryty Czelabińsk przywiezione z wyprawy przez polską grupę poszukiwawczą.

Konferencja IMC odbywa się co roku w jednym z państw europejskich. Polska gościła naukowców po raz drugi. IMC 2013 zorganizowała Pracownia Komet i Meteorów wraz z International Meteor Organization, która podczas konferencji obchodziła swoje 25 lecie.

Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry