Księżyc obok Jowisza i Marsa

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

W najbliższych dniach, nad ranem, będzie można podziwiać Księżyc, który przesunie się na sferze niebieskiej obok Jowisza i Marsa – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Wieczorne niebo wciąż zachęca do obserwacji ukazując piękno letnich konstelacji i Drogi Mlecznej. Nie dzieje się jednak na nim nic ciekawego jeśli chodzi o jasne obiekty Układu Słonecznego. Chcąc delektować się ich widokiem musimy poczekać do rana.

stock.xchng

stock.xchng

W nocy z 30 na 31 sierpnia Księżyc, który zbliża się do nowiu spotka się z Jowiszem. Nie będzie to bliska koniunkcja, bo minimalna odległość dzieląca oba ciała wyniesie 4.5 stopnia (w takiej odległości oba ciała znajdą się 31 sierpnia o godzinie 17:47 naszego czasu). Tyle, że spotkania tak jasnych obiektów jak Jowisz i Księżyc zawsze wyglądają efektownie. Godzinę przed wschodem Słońca, czyli w okolicach godziny 4:30-4:45, oba ciała znajdziemy ponad 30 stopni nad wschodnim horyzontem.

Dobę później, jeszcze węższy rogal Księżyca znajdziemy po drugiej stronie Jowisza, wciąż niedaleko od niego.

Gdy wyjdziemy na obserwacje w nocy z 1 na 2 września Srebrny Glob oddali się od największej planety Układu Słonecznego i zbliży się do Marsa na odległość ponad 7 stopni. Te spotkanie będzie znacznie mniej efektowne i to z kilku względów. Po pierwsze, Mars jest znacznie słabszy od Jowisza. Po drugie, dystans na sferze niebieskiej dzielący Marsa i Księżyc będzie większy niż w przypadku Jowisza. Po trzecie, wysokość nad horyzontem Marsa i Jowisza będzie mniejsza i wyniesie niespełna 20 stopni.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry