Planetoida zbliża się do Ziemi

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Bamberga 324, jedna z największych planetoid w układzie słonecznym, 13 września zbliży się do naszej planety na tak bliską odległość, że prawdopodobnie będzie można ją zaobserwować przez lornetkę w nocy.

sxc

sxc


Planetoida, odkryta w 1892 roku we Wiedniu przez Johanna Palisa, ma 200 km długości, a do Ziemi na niewielką odległość 120 milionów km zbliża się co 22 lata. Bamberga będzie leżała w konstelacji Ryb nad horyzontem, co sprzyja jej obserwacji. Aby zaistniał taki układ, Ziemia musi się znaleźć w odpowiednim położeniu względem Słońca w taki sposób, aby Słońce, Bamberga i Ziemia znajdowały się w jednej linii, z ostatnią pośrodku, po tej samej stronie Słońca co planetoida. Słońce znajduje się wtedy w swoim najwyższym punkcie nad horyzontem, natomiast Bamberga osiąga najwyższy punkt na niebie, znajdując się naprzeciwko.

Planetoida osiągnie wysoki poziom jasności, dzięki czemu jej obserwacja będzie możliwa za pomocą nieprofesjonalnego sprzętu, lecz mimo tego maksymalnego blasku na pewno niemożliwe jest jej dostrzeżenie gołym okiem – pewność jej zobaczenia mogą mieć ci, którzy posiadają teleskopy z umiarkowaną przesłoną lub bardzo dobrą lornetkę. Następna taka okazja powtórzy się dopiero w 2035 roku.

Katarzyna Kupczyk

źródła: http://in-the-sky.org/news.php?id=20130912_15_100
http://www.nightskyinfo.com/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry