330. rocznica bitwy pod Wiedniem już w następnym tygodniu

AKTUALNOŚCI, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

W tym roku, 12 września, przypada 330. rocznica zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Z tej okazji Muzeum Pałac w Wilanowie organizuje konkurs wiedzy historycznej „Co wiemy o Wiktorii Wiedeńskiej 330 lat później?”. Ciekawe imprezy związane z rocznicą organizują też inne placówki.

Pytania konkursowe będą się ukazywały od 8 do 12 września, w czasie Dni Wilanowa na stronie poświęconej muzeum lub na facebookowym profilu Pałacu w Wilanowie. Odpowiedzi na pytanie – wraz z imieniem i nazwiskiem pełnoletniego uczestnika konkursu – należy przesyłać na adres e-mail: konkursy@wilanow-palac.pl .

800px-King_John_III_Sobieski_Sobieski_sending_Message_of_Victory_to_the_Pope,_after_the_Battle_of_Vienna_111

Konkurs przygotowany przez Muzeum Pałac w Wilanowie to jedna z wielu imprez organizowanych w tym roku przez polskie instytucje i placówki naukowe w związku z 330. rocznicą zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem.

Król Jan III Sobieski udał się na odsiecz wiedeńską, czyli wyprawę wojenną w 1683 roku, w celu obrony oblężonego przez Turków Wiednia. Bitwa rozegrała się 12 września 1683 roku i zakończyła zwycięstwem polskiego władcy. W ten sposób została zatrzymana turecka ekspansja na Europę. Rzeczpospolita zyskała sławę „obrońcy Europy” i „przedmurza chrześcijaństwa”. „Venimus, vidimus et Deus vicit – Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył” – tak brzmiały słowa Sobieskiego do papieża Innocentego XI po bitwie stoczonej z przywódcą Turków wezyrem Karem Mustafą. Bitwa pod Wiedniem uznawana jest przez historyków za jedną z dwudziestu najważniejszych, przełomowych bitew w historii świata. Zakończyła ona definitywnie ekspansjonistyczne tendencje Imperium Osmańskiego i obroniła Europę.

Jedną z dopiero zbliżających się imprez jubileuszowych będzie rozpoczynający się 6 września w Będzinie bieg upamiętniający 330. rocznicę bitwy i przemarszu wojski polskich pod Wiedeń. Organizatorzy biegu – Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria oraz Komandoria Zagłębiowska, zaplanowali trasę liczącą 550 km, która rozpoczyna się z pod Zamku Będzińskiego, a zakończy 8 września na wzgórzu Kahlenberg w kościele św. Józefa.

Parę dni później, 10 września w Radomiu, Towarzystwo Polsko – Austriackie, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne oraz Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria w Radomiu zapraszają na konkurs wiedzy o Austrii, projekcję filmu „Bitwa pod Wiedniem” oraz wykład kustosza Muzeum Historycznego Miasta Warszawy pt. „Medalierskie pamiątki Odsieczy Wiedeńskiej 1683-2013”. Finałową atrakcją rocznicy będzie 4-dniowa wycieczka do Wiednia.

Z kolei 12 września w Krakowie, w ramach jubileuszowych obchodów, Zamek Królewski na Wawelu organizuje grę terenową „Z Sobieskim pod Wiedniem”. Zabawa skierowana do rodzin z dziećmi ma na celu przybliżenie sylwetki samego króla i rangi zwycięskiej bitwy w historii Europy. W trakcie gry uczestnicy będą mogli odwiedzić czynne od 12 września cztery wystawy – Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Sztukę Wschodu oraz wystawę czasową siedemnastowiecznego Namiotu tureckiego w zbiorach wawelskich.

Natomiast w dniach 16-18 września Stacja Naukowa PAN w Wiedniu i Instytut Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego organizują konferencję pt. „Polski sarmatyzm i odsiecz Wiednia w 1683 roku”. Celem spotkania jest połączenie dwóch tematów: wiedeńskiego zwycięstwa i sarmackiej kultury Rzeczypospolitej. „Chcielibyśmy spojrzeć na sarmacką kulturę Rzeczypospolitej doby bitwy pod Wiedniem z perspektywy szlacheckiej ideologii, literatury, sztuki i kultury dnia codziennego – dawnego polskiego stroju i staropolskiej kuchni” – zapowiadają organizatorzy konferencji.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry