Amerykanie wysłali sondę na Księżyc

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

NASA potwierdziło wystrzelenie nowej sondy na Księżyc. LADEE została wysłana z kosmodromu Wallops Flight Facility w Wirginii 6 września, a za jej wyniesienie odpowiadała rakieta nośna Minotaur V, dla której był to pierwszy start. Sonda jest na najlepszej drodze do tego, aby dolecieć do Księżyca w czasie przewidywanych 30 dni, a następnie wejść na jego orbitę.

stock.xchng

stock.xchng


LADEE będzie na początku krążyć przez ok. 24 h po eliptycznej orbicie równikowej, następnie w wyniku odpowiednich manewrów znajdzie się na orbicie prawie kołowej na wysokości 250 km nad Księżycem. Właściwa faza badań rozpocznie się, kiedy sonda będzie krążyć po orbitach na wysokości od 20 do 60 km nad Księżycem. Cała misja ma potrwać 160 dni.

LADEE to skrót od Lunar Atmosphere and Dust Enviroment Explorer. Misją sondy jest okrążenie Księżyca w celu zebrania szczegółowych informacji o warunkach atmosfery w pobliżu jego powierzchni i związku księżycowego pyłu z warunkami środowiskowymi. Dogłębna analiza uzyskanych danych pomoże naukowcom również w analizowaniu warunków panujących na innych ciałach niebieskich w naszym Układzie Słonecznym.

Katarzyna Kupczyk
źródło: http://www.nasa.gov/mission_pages/ladee/main/index.html#.UisLzcZA2rM

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry