Dlaczego popularność e-booków rośnie?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KONWERGENCJA, MEDIA, POLSKA, PRASA

Jak donosi portal Lubimy Czytać, na podstawie badań serwisu CupoNation, każdego miesiąca w Polsce ok. 87% bestsellerów, wydawanych drogą tradycyjną, ukazuje się również w wersji elektronicznej. Sprzyja temu popularyzowanie czytników książek, które dysponują e-papierem, wyglądem nie różniąc się od papierowej książki – ekran nie świeci, nie odbija światła, dzięki niemu czytanie nie męczy oczu w takim samym stopniu jak używanie tabletów z ekranem LCD lub czytanie na komputerze.
kindle-family
Taki praktyczny i poręczny czytnik książek zajmuje niewiele miejsca, ma dużą pojemność, która likwiduje problem przepełnionych regałów. Zabranie kilku książek w daleką podróż również staje się prostsze. Ludzie używający czytników czytają nawet o 40% więcej książek, co w porównaniu z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce jest już pewnym osiągnięciem.

Nie dość, że koszty wydania i rozpowszechniania książki w wersji elektronicznej są niższe niż produkcja książki papierowej, strony oferujące sprzedaż e-booków oraz internetowe księgarnie prześcigają się w promocjach, obejmujących elektroniczne książki. Nie raz popularny bestseller, książki pisarzy poważanych na całym świecie oraz serie wydawnicze można zakupić z ponad 50% rabatami, co w porównaniu do cen książek papierowych stanowi atrakcyjną ofertę.

Popularyzacja e-booków niesie ze sobą również większą szansę dla self-publisherów, którym opłaca się tylko wydawanie książek w wersji elektronicznej – łatwiej dotrzeć im do potencjalnych czytelników za pośrednictwem internetowych księgarni i portali, dodatkowo zachęcając do zakupu niską kwotą.

Wydatek na zakup czytnika zwróci się dzięki korzystaniu z e-booków, dzięki którym można jednym słowem: zaoszczędzić. Pieniądze, miejsce, czas poświęcony na wędrówki po księgarniach.

Jednak część miłośników literatury, nie mająca nic przeciwko e-bookom, z drugiej strony broni wyjątkowości książek papierowych i tradycyjnego czytania, jak można przeczytać na forach internetowych lub blogach, poświęconych literaturze. Według niektórych czytelników nawet plusy posiadania e-booków nie zastąpią czytania książki od deski do deski, trzymanej w ręce.

Katarzyna Kupczyk
źródło: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2818/e-booki-w-polsce
http://swiatczytnikow.pl/o-co-chodzi/czytniki-ebookow-i-e-papier-co-to-jest/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry