Uroczysta gala Nike 2013 w połowie października

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Nominacje do tegorocznej polskiej nagrody literackiej Nike poznaliśmy już w maju, kiedy ogłoszono listę dwudziestu najlepszych dzieł literackich, wydanych w 2012 roku – było na niej aż 9 powieści, 3 tomy poetyckie, 2 reportaże, 2 eseje, tom opowiadań, wspomnienia, dziennik oraz po raz pierwszy w historii nagrody komiks.
nike
Trzy miesiące później ogłoszono finalistów. Do grona najlepszej siódemki z wcześniej nominowanych zakwalifikowało się decyzją jury 4 powieści, reportaż, tom poetycki i komiks. Decyzję o tym, kto zwyciężył, poznamy w momencie wręczenia nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 października. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy zł oraz statuetkę wykonaną przez prof. Gustawa Zemłę.

Nike to nagroda za książkę roku, promująca polską literaturę, jest przyznawana corocznie w październiku za najlepszą książkę roku ubiegłego oraz fundowana przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Agory. Wśród tegorocznych finalistów znajduje się Joanna Bator z powieścią obyczajową „Ciemno, prawie noc”; „Patrz na mnie Klaro” – powieść Kai Malanowskiej, nominowana do Paszportów Polityki 2012; „Noc żywych Żydów” Igora Ostachowicza; „Morfina” Szczepana Twardocha, laureata Paszportu Polityki 2012; reportaż „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Dormańskiej, czyli o historii Halszki Opfer, która wydała „Kato-tatę”, autobiografię o molestowaniu seksualnym przez ojca; tom poetycki „Bach for my baby” Justyny Bargielskiej; komiks Macieja Sieńczyka, twórcy ilustracji do „Wysokich Obcasów”, „Przygody na bezludnej wyspie”, wykorzystujący kompozycję szkatułkową.

Finaliści aż do 6 października również nie będą znali ostatecznego werdyktu jury, w którym zasiadają Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Jan Gondowicz, Mikołaj Grabowski, Inga Iwasiów, Ryszard Koziołek, Tadeusz Nyczek, Maria Poprzecka i Joanna Tokarska – Bakir. Transmisję z gali będzie można obejrzeć na TVP 2 o godz. 19.
Katarzyna Kupczyk
źródło: http://nike.org.pl/strona.php?p=1

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry