Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej kobiet

AKTUALNOŚCI, POLSKA, SIATKÓWKA, SPORT, ŚWIAT

Niedawno rozpoczął się kolejny sezon ligi polskiej w siatkówkę kobiet. Rozgrywki wyłonią mistrza Polski. Tytułu w tym roku będą bronić zawodniczki z Sopotu.

Rozgrywki po raz pierwszy odbyły się w 1929 roku i pierwszymi mistrzyniami Polski zostały siatkarki AZS Warszawa. Kolejne lata to dominacja zawodniczek ze stolicy, które zdobyły siedem tytułów z rzędu. Pierwszą drużyną, która stanęła na drodze po złoto, był HKS Łódź.

stock.xchng

stock.xchng


Ostatnie lata to przede wszystkim dominacja Atom Trefla Sopot, a także klubu z Muszyny. W dwóch ostatnich sezonach prym wiodły jednak siatkarki z Wybrzeża. W sezonie 2009/10 złote medale wywalczyły reprezentantki Aluprofu Bielsko-Biała.

W tabeli wszech czasów najwięcej złotych medali ma AZS-AWF Warszawa, bo aż jedenaście złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. Klub powstały przy Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, obecnie gra w II lidze. W czołówce historycznego zestawienia jest także ekipa AZS Warszawa oraz Stal Bielsko-Biała. Najwięcej medali w ogóle, ma jednak klub TS Wisła Kraków. Ekipa z Małopolski zdobyła w sumie 27 krążków, w tym aż 12 srebrnych. Wisła obecnie występuje na zapleczu najlepszej ligi.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, tytułu w sezonie 2013/14 bronić będą zawodniczki Trefla Sopot. Silne po raz kolejny mogą być siatkarki z Muszyny, a także Tauronu Dąbrowy Górniczej. Z pewnością czarnym koniem rozgrywek może okazać się ekipa Chemika Police. Zbudowano tam bardzo mocny zespół, który ma aspiracje medalowe.

A.Bielatowicz

orlenliga.pl
wikipedia

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry