Kolejny sukces NASA

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Niemal tydzień temu NASA przeprowadziła eksperyment, który miał sprawdzić, jak szybko można przesłać dane za pomocą aparatury LLCD (Lunar Laser Communication Demonstration), czyli lasera.

nasa logo

nasa logo


Okazało się, że jest to możliwe sześć razy szybciej niż przy pomocy aparatury radiowej, którą wykorzystywano wcześniej. Teraz dane zostały przesłane z orbity wokół Księżyca na Ziemię z prędkością 622 Megabitów na sekundę! Jest to nowy rekord! Dzięki LLCD udało się niemal natychmiast uzyskać łączność z sondą LADEE, na której został zamontowany laser. Wszystko dzieje się przy okazji studniowej misji, która ma za zadanie zbadać śladową atmosferę Księżyca.

Rekordowo szybko przekaz danych nie wykazał również żadnych błędów. Po eksperymencie połączenia się z NASA, White Sands Complex w Las Cruces w Nowym Meksyku i Jet Propulsion Laboratory’s Optical Communications Telescope Laboratory w Kalifornii, został obrany nowy cel, jakim jest Europejska Baza kosmiczna na Teneryfie.

Później NASA zamierza badać, jak wiązka lasera będzie zachowywała się w dzień (badania prowadzono nocą), podczas pełni i nowiu Księżyca, a także w związku z ustawieniem satelity względem stacji naziemnych.

KS

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry