Znaleziono arcydzieła zrabowane w trakcie wojny

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, ŚWIAT

Po dwóch i pół roku wyszło na jaw odkrycie niemieckiej policji, która wiosną 2011 roku odkryła u 80-letniego monachijczyka ogromną kolekcję 1,5 tysiąca obrazów. W dodatku nie były to byle jakie dzieła sztuki, ale największych artystów początku XX wieku. W śród nich znaleźli się Picasso, Matisse, czy Chagall.

sxc

sxc


Policja wpadła na trop mężczyzny, kiedy ten przewoził dużą sumę pieniędzy ze Szwajcarii do Niemiec. Skończyło się to przeprowadzeniem rewizji. Okazało się, że jego ojciec handlował obrazami i skupował je w latach 30. i 40., później on sam przejął interes.

Na razie płótna znajdują się w urzędzie celnym, gdzie są badane przez historyków sztuki. Policja dopilnowała prowadzi dochodzenie, czy dzieła nie mają spadkobierców, lub właścicieli. Szacuje się, że kolekcja może mieć wartość nawet 1 miliarda Euro!

Większość dzieł została pozyskana w trakcie drugiej wojny światowej, kiedy to niemieccy żołnierze odbierali Żydom lub zmuszali ich do sprzedaży za symboliczne kwoty prywatnych kolekcji malarskich.

KS

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry