Olimpiada w Londynie – 1908 r

AKTUALNOŚCI, SPORT, ŚWIAT

Po raz pierwszy w historii olimpiada w stolicy Wielkiej Brytanii była prawdziwym i niezależnym wydarzeniem. Olimpiada w Londynie nie była więc organizowana przy okazji Światowej Wystawy, lecz jako zupełnie oddzielna impreza.

Początkowo igrzyska te miały odbyć się w Rzymie, jednak we „Wiecznym mieście” nie rozpoczęto na czas przygotowań, w związku z czym organizację olimpiady przyznano właśnie Londynowi. Koszty były bardzo duże i chyba sami gospodarze olimpijskich zmagań nie spodziewali się, że przygotowania do igrzysk pochłoną aż tak dużo pieniędzy. Wszystko jednak udało się wybudować na czas. Powstał nowy stadion mogący pomieścić 100 tys. widzów, co na ówczesne realia było liczbą rekordową. Oprócz bieżni, na stadionie został wybudowany tor kolarski, a przed stadionem powstał basen z „ruchomą” wieżą do skoków. Można było bowiem ustawiać odpowiednią wysokość.
500px-Olympic_rings_without_rims.svg
Turnieje tenisowe zostały rozegrane już na wiosnę i medale przyznano przed inauguracją igrzysk, które miały miejsce w lipcu. Podczas ceremonii otwarcia poszczególne reprezentacje weszły pod sztandarem swojej flagi państwowej. Jesienią natomiast na olimpiadzie pojawiła się jazda figurowa na łyżwach, jako pierwsza zimowa dyscyplina. Przypomnijmy, że olimpiada miała oczywiście charakter letni.

W konkursach lekkoatletycznych pojawiły się po raz pierwszy przeciąganie liny oraz bieg sztafetowy. Poza tym, odbyły się wyścigi motorówek, polo, zapasy, czy wioślarstwo.

Na olimpiadzie w Londynie po raz pierwszy pojawiły się także niesnaski związane z sędziowaniem. Sędziom zarzucano stronniczość i przychylność dla zawodników brytyjskich. MKOI wyciągnęło wnioski i podczas następnej olimpiady powoływano arbitrów z różnych krajów.

AB

źródło:
Kronika olimpijska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry