Kolejne niesamowite zjawiska na naszym niebie

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

Naukowcy dzięki teleskopowi Pan-STARRS1 oraz Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a mogli zobaczyć zaobserwowane do tej pory tylko raz we wszechświecie zjawisko. Mianowicie w kosmosie pojawiła się asteroida, nie z jednym, ale aż sześcioma pyłowymi ogonami.

Po raz pierwszy dostrzeżono ją w sierpniu tego roku i nadano jej nazwę P/2013 P5, ale teraz badacze upewnili, że jest to zdecydowanie niezwykłe zjawisko. Pomiary zbierano od wakacji, przez kolejny miesiąc, kiedy to udało się Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a uchwycić ją 10 i 23 września.

fot.NASA

fot.NASA


Astronom z Uniwersytetu Kalifornijskiego, David Jewitt, opowiada, że wszystkich zaskoczył nie tyle sam obraz asteroidy z sześcioma ogonami, ale także fakt, że w ciągu trzynastu dni diametralnie zmieniła się struktura ogonów. Początkowo pył znajdował się po prawej stronie, później po lewej. Jego strumienie zmieniały również długość. Prawdopodobnie ma to związek z rotacją asteroidy.

Naukowcy zaobserwowali także, że na P/2013 P5 musi również silnie oddziaływać grawitacja Słońca. Przez to obraca się coraz szybciej wokół własnej osi. Dzięki temu właśnie tworzy się, ciągnący za nią pył – drobinki skał odrywają się od planetoidy pod wpływem grawitacji. Co więcej, ogony pojawiają się stopniowo, pierwszy powstał w kwietniu, a ostatni we wrześniu. Astronomowie szacują, że asteroida straciła już od 100 do 1000 ton pyłów. Nie jest to jednak duża część jej masy. Nie wiemy również, co dalej będzie się z nią działo.

Wcześniej, w 2010 roku, także za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zaobserwowano obiekt 596 Scheila, który posiadał ogon, a w pobliżu znajdowały się skupiska pyłów. Nie miał jednak wyraźnych oznak kilku ogonów. Jak zaznacza Jewitt, P/2013 P5 jest wyjątkowym obiektem, niepowtarzalnym (przynajmniej na razie) w całym wszechświecie.

KS

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry