Referendum w sprawie zmian w szkolnictwie się nie odbędzie

AKTUALNOŚCI, POLSKA

Obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum ws. zmian w szkolnictwie, a przede wszystkim ws. obowiązku szkolnego sześciolatków, został odrzucony przez sejm większością głosów, a dokładnie przeważyło dziesięć głosów. Głosowało 454 posłów, 222 było za przeprowadzeniem referendum, ale 232 przeciw. W efekcie w sali sejmowej rozległy się głosy oburzenia, został również pokazany transparent z napisem „Dzieci i rodzice głosu nie mają?”. Z sondaży wynikało, że większość obywateli popiera przeprowadzenie referendum – dlatego też Eugeniusz Kłopotek wyłamał się głosem z PO, popierając wniosek.

stock.xchng

stock.xchng


W referendum obywatele mieliby odpowiedzieć na pięć pytań: Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków? Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? Czy jesteś za przywróceniem ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

W latach 2009-2011 rodzice decydowali o tym, czy wyślą sześcioletnie dziecko o rok wcześniej niż dotychczas do szkoły, jeszcze przed wprowadzeniem ustawy rodzice mogli zadecydować o tym, że ich dziecko rozpocznie naukę wcześniej. W 2014 roku do szkoły podstawowej obowiązkowo będą musiały pójść sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, pozostałe dzieci z tego samego rocznika rozpoczną naukę rok później.
Katarzyna Kupczyk, http://www.ratujmaluchy.pl/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry