Google uzyskało korzystny wyrok w sądzie

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, STRONY WWW, ŚWIAT

Gildia Autorów postanowiła pozwać internetowego giganta, jakim jest Google – zarzutem było udostępnianie w Internecie fragmentów ich książek w kontrowersyjnym projekcie Google Books Search. Książki, do których wygasły prawa autorskie, można tam przeczytać w całości, natomiast pozostały księgozbiór jest ograniczony – wyświetlał się tylko spis treści i fragmenty z wpisanym słowem kluczowym.
googlebooks
Wydawcy i pisarze sprzeciwili się digitalizowaniu książek i takiemu udostępnianiu ich zawartości online – autorzy i wydawnictwa odebrały to jako łamanie praw autorskich. Pozwanie zostało wystosowane osiem lat temu i skończyło się ugodą na 125 mln ze strony Google, jednak w 2011 ten werdykt odrzucił sędzia Denny Chin.

Kilka dni temu pozew Gildii Autorów został ostatecznie odrzucony – digitalizowanie książek zostało uznane za zgodne z prawem. Taki proces ułatwia dostęp do nich obywatelom z poszanowaniem praw autorskich, skoro przeczytanie w całości książki jest niemożliwe. Czy Gildia Autorów będzie apelować? Dotychczas żadna strona nie ustosunkowała się do decyzji.

Katarzyna Kupczyk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry