Olimpiada w Antwerpii – 1920

AKTUALNOŚCI, SPORT, ŚWIAT

W związku z wybuchem I Wojny Światowej nie doszło do organizacji olimpiady w 1916 roku. Po jej zakończeniu Antwerpia miała zaledwie rok na przygotowanie się do tej ważnej sportowej imprezy.

Antwerpia to dzisiaj miasto w północnej Belgii, w którym mieszka blisko 500 tysięcy mieszkańców. Igrzyska w 1920 roku były wielkim wydarzeniem. Podobnie jak w czasie pierwszej nowożytnej olimpiady w Atenach, podczas uroczystości otwarcia igrzysk w powietrze wzbiły się białe gołębie jako symbol pokoju. To jednak nie jedyny podtekst dotyczący niedawno zakończonej wojny.

W olimpiadzie tej zabroniono uczestnictwa sportowcom z państw centralnych, które rozpętały I Wojnę Światową. Nie wystąpili więc zawodnicy z Austrii, Węgier, Niemiec, Bułgarii i Turcji. Podczas uroczystości po raz pierwszy złożono przysięgę olimpijską, którą odczytał Belg Victor Boin. Na igrzyskach w Antwerpii po raz pierwszy powiewała także olimpijska flaga, która stała się emblematem igrzysk. Pięć splecionych ze sobą kółek miały symbolizować jedność wszystkich kontynentów.
500px-Olympic_rings_without_rims.svg
Na olimpiadzie w Antwerpii sportowcy po raz ostatni siłowali się w przeciąganiu liny. Dyscyplina ta trwała od 1900 roku, a więc od igrzysk w Paryżu. Ostatnimi zwycięzcami zostali Brytyjczycy. W Belgii po raz pierwszy pojawił się hokej na lodzie, co było krokiem w przód, jeśli chodzi o zimowe dyscypliny. Warto odnotować, że w Antwerpii sportowców było zdecydowanie mniej ze względu na wyniszczającą wojnę. Wielu poległo na froncie, część po prostu nie wzięła udziału w igrzyskach.

Najważniejsze było jednak to, że olimpiada w ogóle się odbyła i przeżyła tradycja olimpijska. Główne zasługi przypisuje się tutaj Coubertinowi.

A.Bielatowicz

kronika igrzysk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry