Burmistrz Nowego Jorku kolejny raz w roli „Niani”?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Michael Bloomberg, znany już ze swojej nadopiekuńczości wobec obywateli, po raz kolejny postara się lepiej zadbać o ich zdrowie. Do wcześniejszych pomysłów „Niani” należą zakazy używania soli przez restauracyjnych kucharzy oraz zakaz sprzedaży napojów gazowanych w dużych, plastikowych butelkach.
Dzisiaj burmistrz chce aby żywność i napoje nie były umieszczane w opakowaniach ze styropianu.

fot.William Warby/cc2.0

fot.William Warby/cc2.0


Na wydarzenie można spojrzeć dwojako. Styropian rzeczywiście nie powinien być stosowany do przechowywania żywności, ze względu na małą odporność chemiczną i wydzielanie toksyn. Jednak naukowcy zbadali już negatywny wpływ styrenu na ludzki organizm. Okazało się, że ryzyko zachorowania na raka przez jedzenie produktów, które były przechowywane w ten sposób, jest bardzo niewielkie. Natomiast z ekonomicznego punktu widzenia pomysł wydaje się mocno abstrakcyjny.

Na rezygnacji z tego typu opakowań mogą stracić różne firmy i organizacje, poprzez te, które pomagają bezdomnym, aż po duże sieci typu fast food. Niektóre z sieci takich jak McDonald’s, Dunkin Donuts czy The Wendy’s Comp. przeszły już na ekologiczną alternatywę. Jednak koszt takich opakowań przekracza możliwości mniejszych działalności.

Bloomberg dostrzega również problem w kwestii biodegradacji styropianu. Materiał mocno zanieczyszcza przyrodę. Najłatwiejszym sposobem pozbycia się problemu byłby przymus recyklingu tworzywa. Jednak aby działalność była opłacalna, zakład musiałby otrzymywać duże ilości materiału.

Piotr Szymański

Źródła:
http://kopalniawiedzy.pl/styropian-opakowanie-Nowy-Jork,19235
http://www.dailytech.com/
http://www.cyberbaba.pl/zdrowy-dom/2825-plastiki-dobre-zle-i-najgorsze

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry