Czy UNESCO zaaprobuje Bawarskie Prawo Czystości?

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, ROZRYWKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

Niemieckie browarnictwo liczy już prawie pięćset lat. Wymarzonym prezentem piwowarów byłoby umieszczenie Bawarskiego Prawa Czystości (Reinheitsgebot) na Liście Światowego Dziedzictwa.

Niemiecka Federacja Browarników zapowiedziała w poniedziałek, że zwróci się do niemieckich urzędników oraz UNESCO- agencji kulturalnej ONZ o uznanie Bawarskiego Prawa Czystości za „Dziedzictwo niematerialne”.

fot.  Markburger83 at English Wikipedia

fot. Markburger83 at English Wikipedia


Hans-Georg Eils, prezes Federacji Browarników powiedział „Jeśli Niemcy są nadal uznawani za piwny naród, to tylko za sprawą Reinheitsgebot”. Dodaje, że jest to również najstarsza na świecie regulacja tego typu, a na celu ma uratowanie piwoszy od tanich i niezdrowych składników piwa.

Ta starodawna norma prawna jako jedyne dopuszczalne składniki piwa przewiduje słód jęczmienny, wodę, drożdże oraz chmiel.

Chociaż Niemcy są największym producentem piwa w Europie, to spożycie trunku na przestrzeni ostatnich lat znacząco spadło. Według najnowszych danych konsumpcja produktu nie była tak niska od 20 lat, a tendencja wydaje się utrzymywać.

Niemcy nadal są jednak domem największego na świecie festiwalu piwa- Oktoberfest, który w tym roku przyciągnął aż 6,4 miliona gości.

Piotr Szymański
Źrodła:
http://thechronicleherald.ca/
http://www.radionz.co.nz/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry