W lutym warto obserwować Merkurego

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Początek lutego to dobry czas do wieczornych obserwacji Merkurego – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Merkury to najbliższa Słońcu planeta. Na niebie nie oddala się on od naszej dziennej gwiazdy na więcej niż 28 stopni, a przez to warunki do jego obserwacji są zawsze trudne. „Podobno Merkurego nie dojrzał nigdy sam Mikołaj Kopernik, choć jest to raczej legenda niż fakt historyczny” – powiedział naukowiec.

Reprocessed_Mariner_10_image_of_Mercury

Pierwszy tydzień lutego stwarza okazję do dojrzenia tej planety. „Merkurego widać niespełna godzinę po zachodzie Słońca, około godziny 17.15, na wysokości tylko 7 stopni nad zachodnim horyzontem. 1 lutego, tuż nad nim znajdziemy jeszcze wąski rogal Księżyca będącego 2 dni po nowiu” – zapowiedział astronom.

Dr Olech zwraca uwagę, że aby obejrzeć oba ciała musimy mieć nie tylko dobrą pogodę, ale także bardzo doby widok na zachodni i południowo-zachodni horyzont. „Najlepiej do obserwacji wybrać jakieś wzniesienie lub wysoki budynek” – radzi.

źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry