Kłopoty finansowe Ukrainy

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, ŚWIAT

Wartość hrywny spadła do najniższego od cztrerch lat poziomu. Tamtejszy bank centralny nie jest w stanie umocnić swej niestabilnej, uzaleznionej od kursu dolara amerykańskiego waluty, z powodu topniejących rezerw walutowych. Dodatkowo Kijów wydał już 5 z 15 mld USD rosyjskiej pożyczki, a tamtejsze firmy są winne Gazpromowi ponad 3 mld USD.

sxc

sxc

Jednym z powodów tych zawirowań są antyrządowe i prounijne demonstracje na Majdanie, które wybuchły po odrzuceniu przez prezydenta Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Brukselą. Powodem takowej decyzji były korzyści finansowe – Rosja zaoferowała Ukrainie pożyczkę (owe 15 mld) oraz wysokie zniżki na importowany gaz ziemny.

Powodem sądzenia, iż Ukraina może w nieodległym czasie stanąć na krawędzi bankructwa, jest przewidywanie o jednoprocentowym wzroście PKB. W roku ubiegłym wzrost ten wyniósł zaledwie 0,4 %. Wydaje się zatem, iż jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zagraniczna pomoc. MFW już raz zaoferował Ukrainie 15 mld USD, jednak po niedostosowaniu się do ustalonych wytycznych, w najbliższym czasie swej oferty nie powtórzy.

Autor: Malwina Hopej

Źródło: money.cnn.com,

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry