Kolejne embargo na polskie produkty spożywcze

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA, ŚWIAT

Od 3. lutego nie wystawia się świadectw fitosanitarnych dla ziemniaków oraz materiału szkółkarskiego eksportowanych na Białoruś. Tymczasowy zakaz importu artykułów spowodowany jest kilkoma ogniskami choroby, zlokalizowanymi poza Polską, ale na terenie Unii Europejskiej. W roku ubiegłym na Białoruś wyeksportowano niespełna 100 ton polskich ziemniaków.

sxc/mindicator

sxc/mindicator

Jest to kolejne w ostatnim czasie ograniczenie na wywóz produktów spożywczych. Zaledwie kilka dni temu Mińsk i Moskwa zablokowały import wieprzowiny. Podstawą tejże decyzji jest zapis umowy między UE a Unią Celną, złożonej z Rosji, Białorusi oraz Kazachstanu, zgodnie z którą, wykrycie na terytorium Unii afrykańskiego pomoru świń, skutkować będzie wstrzymaniem eksportu mięsa na okres nawet trzech lat. Sprawę zaognia fakt, iż na rynki Rosji i Białorusi trafia 25% całego polskiego eksportu wieprzowiny, a ognisko choroby zlokalizowano na Litwie.

Dlatego też unijny komisarz ds. zdrowia, Tonio Borg, chce zawieszenia tego zakazu. Jego zdaniem, możliwe jest wyłączenie jedynie litewskiego eksportu, tak, aby certyfikowane mięso z pozostałych państw UE trafiały na tamtejsze rynki.

 

Autor: Malwina Hopej

Źródło: biznes.pl, wyborcza.biz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry