Świstak zobaczył swój cień, więc zima będzie długa

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Legendarny świstak Phil z Pensylwanii  wyszedł w niedzielę z norki i zobaczył swój cień. Według tradycji oznacza to, że zima potrwa jeszcze przynajmniej sześć tygodni i będzie wyjątkowo sroga. Amerykanie nie ukrywają swojego niezadowolenia, bo tegoroczne mrozy i tak dały im już się we znaki paraliżując m.in. Atlantę.

fot. Aaron Silvers/cc.3.0

fot. Aaron Silvers/cc.3.0

Phil to najsłynniejszy świstak świata z miejscowości Punxsutawney w stanie Pensylwania, który swoją popularność zdobył dzięki filmowi „Dzień świstaka” (1993) z Billem Murrayem i Andie MacDowell w rolach głównych. Każdego roku w święto Matki Boskiej Gromniczej na tego zwierzaka skierowane są oczy całej Ameryki i nie tylko. Wszystko za sprawą legendy, która swoje korzenie ma w tradycji niemieckiej. Według niej jeśli 2. lutego świstak zobaczy swój cień wychodząc z nory to czeka nas jeszcze długa zima. Jeśli cienia by nie było – należałoby spodziewać się szybkiego nadejścia wiosny. Taki przypadek zanotowano tylko 17 razy od 1887 roku, w którym zaczęto prowadzić statystyki „wystąpień” świstaka.

Procedura ogłaszania przepowiedni od lat wygląda tak samo, a rytuał pozostaje identyczny. Na wzgórzu Gobbler’s Knob w Pensylwanii znajduje się drzewo, w którym swoją elektrycznie ogrzewaną norę ma Phil. Rano w Dzień Świstaka wychodzi on z ukrycia, rozgląda się za cieniem, a następnie szepcze prognozę do ucha przedstawiciela Klubu Świstaka. Jego słowa są przekładane na angielski i podawane do informacji publicznej. Niezmiennie od lat wydarzeniu towarzyszy nie tylko oficjalna, ale również nieco bajkowa atmosfera.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=rozmaitosci&idNewsComp&filename&idnews=145722&data&status=biezace&_CheckSum=656682785

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry