3 mln. gospodarstw nie płaci abonamentu TV

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, TELEWIZJA

Niemal trzy miliony gospodarstw domowych w Polsce zalega z opłatą abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zaległości z tego tytułu sięgają 2,3 mld złotych. Z roku na rok abonament opłaca coraz mniej osób – liczby stale rosną.

stock.xchng

stock.xchng

Całość wpływów z abonamentu w ubiegłym roku wyniosła 721 mln zł. Były one najwyższe od pięciu lat, chociaż nie można mówić o poprawie. Jeszcze w 2008 roku abonenci zapłacili o 5 mln złotych więcej niż obecnie. „Powstałe zaległości w płaceniu abonamentu są obarczone prawnym obowiązkiem ich uregulowania. Należy pamiętać, że obowiązek powstaje z chwilą zarejestrowania odbiornika.” – ostrzega w oficjalnym komunikacie Sławomir Rogowski, członek zarządu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Według KRRiT zaległości wynikają ze sposobu pobierania opłaty abonamentowej, który powinien zostać zmieniony. Prace na projektem założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej ruszyły w resorcie kultury już kilka miesięcy temu. Opłata abonamentowa miałaby zastąpić dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny i wynosiłaby połowę mniej. Pobieranie opłat w wysokości 10-12 zł miesięcznie od każdego gospodarstwa bez konieczności rejestrowania odbiornika to pomysł ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Upodobnienie sposobu pobierania opłat od abonentów do systemu zastosowanego w Niemczech ma pomóc w efektywniejszym zbieraniu pieniędzy.

Źródło: KRRiT

Autor: Sylwia Chrast

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry