Unia Europejska: będą kary za manipulacje

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GIEŁDA, GOSPODARKA, MEDIA, POLSKA, ŚWIAT

Parlament Europejski zaaprobował projekt przepisów dotyczących karania za poważne oszustwa na rynkach podatkowych. W następnej kolejności projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Unii Europejskiej. Wtedy państwa członkowskie będą zobligowane do wdrożenia tego prawa, w ciągu 24 miesięcy od głosowania w RUE.

freedigitalphotos.net

freedigitalphotos.net

Zgodnie z zamysłem europosłów, definicje kary i przestępstwa będą jednoznacznie określone przez prawo unijne, dzięki czemu możliwe będzie transgraniczne ściganie tego typu przestępstw. Powodem, dla którego zajęto się tym problemem, jest spadek zaufania obywateli Unii Europejskiej do rynków finansowych, spowodowany skandalami z manipulacją wskaźnikiem LIBOR (Londyńska Międzybankowa Stopa Procentowa).

Minimalną karą za manipulacje na rynkach, przewidzianą przez to prawo, a która może zostać zachowana lub podwyższona przez państwa członkowskie, są cztery lata pozbawienia wolności. Póki co, definicja manipulacji odnosi się do choćby dawania fałszywych sygnałów na temat popytu, podaży lub cen przynajmniej jednego instrumentu finansowego, aczkolwiek już bierze się pod uwagę rozszerzenie tego prawa na rynki gazu, ropy, czy walut.

Również cztery lata więzienia, to także minimalny wymiar kary, grozić będzie za wykorzystywanie informacji poufnych przy kupnie, sprzedaży instrumentów finansowych lub wycofywaniu wcześniejszych zamówień.

 

mh

Źródło: europarl.europa.eu

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry