Ogłoszono nominacje do Orłów 2014

AKTUALNOŚCI, FILM, ROZRYWKA

18 marca w Warszawie Polska Akademia Filmowa przyzna nagrody w 18 kategoriach.

stock.xchng

stock.xchng

Oto lista nominacji:

Najlepszy film: „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Ida” Pawła Pawlikowskiego i „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego.

Najlepsza reżyseria: Andrzeja Jakimowskiego za „Imagine”, Macieja Pieprzycę za „Chce się żyć” i Pawła Pawlikowskiego za „Idę”.

Najlepsze zdjęcia: Adam Bajerski za „Imagine”, Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń za „Papuszę” oraz Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski za „Idę”.

Najlepszy scenariusz: Andrzej Jakimowski („Imagine”), Maciej Pieprzyca („Chce się żyć”) oraz Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz („Ida”).

Najlepszy film dokumentalny: „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego oraz film „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego.

Najlepsza główna rola kobieca: Agata Kulesza („Ida”), Agnieszka Grochowska („Wałęsa. Człowiek z nadziei”) i Jowita Budnik („Papusza”).

Najlepsza główna rola męska: Dawid Ogrodnik za „Chce się żyć”, Janusz Gajos za „Układ zamknięty” i Robert Więckiewicz za film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Annę Nehrebecką za „Chce się żyć”, Joannę Kulig za „Nieulotne” i Martę Nieradkiewicz za „Płynące wieżowce”.

Najlepsza drugoplanowa rola męska: Adam Woronowicz („Miłość”), Arkadiusz Jakubik („Chce się żyć”) i Eryk Lubos („Dziewczyna z szafy”).

Najlepszy film europejski: „Koneser” Giuseppe Tornatore, „Sugar Man” Malika Bendjelloula oraz „Życie Adeli: Rozdział 1 i 2” Abdellatifa Kechiche.

Odkrycie roku: Agatę Trzebuchowską za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie „Ida”, Bodo Koxa za najlepszą reżyserię („Dziewczyna z szafy”) i Łukasza Żala za najlepsze zdjęcia („Ida”).

Najlepszy dźwięk: Guillaume Le Braz i Jacek Hamela za „Imagine”, Marek Wronko za „AmbaSSadę” i Michał Żarnecki za „Syberiadę polską”.

Najlepszy montaż: Cezary Grzesiuk („Imagine”), Jarosław Kamiński („Ida”), Krzysztof Szpetmański („Chce się żyć”) oraz Milenia Fiedler i Grażyna Gradoń („Wałęsa. Człowiek z nadziei”).

Najlepsze kostiumy: Aleksandrę Staszko za „Idę”, Barbarę Sikorską-Bouffał za „Papuszę” i Magdalenę Biedrzycką za film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Najlepsza scenografia: Andrzej Haliński za „Dziewczynę z szafy”; Anna Wunderlich za „Papuszę”; Janusz Sosnowski i Michał Hózman-Mirza-Sulkiewicz za „Syberiadę polską; Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za „Idę” oraz Magdalena Dipont za film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Najlepsza muzyka: Alexandre Desplat („Wenus w futrze”), Jan Kanty Pawluśkiewicz („Papusza”) i Mateusz Pospieszalski („Mój biegun”).

Autor: Dominik Marcinkowski

Źródło: filmweb

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry