Unia Europejska chce katalogu praw dla pasażerów linii lotniczych

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA

Parlament Europejski zaprezentował szereg praw ułatwiających pasażerom korzystanie z usług linii lotniczych. Po przegłosowaniu ich w tej instytucji, projekt zostanie skierowany do Rady Unii Europejskiej, która może przyjąć lub dokonać dalszych ułatwień. Przyczyna, która zwróciła uwagę europosłów na tę kwestię są statystyki, według których jedynie 2% pasażerów otrzymuje rekompensatę po złożeniu skargi na linię lotniczą. Dlatego też niezbędne jest wzmocnienie praw tej grupy klientów.

fot. airbus

fot. airbus

Europarlament zdecydował, aby katalog tych praw regulował kwestie dotyczące: zmiany planu podróży, bagaży, skarg, bankructwa linii oraz lepszej kontroli stosowania przepisów.

Przykładem kolejnych, konkretnych zmian proponowanych przez parlament są:

  • informacje o zmianach opóźnionych lotów muszą zostać przekazane pasażerom nie później niż 30 min po planowanym odlocie,
  • jasne informacje dotyczące ilości bagażu mają być przedstawianie klientom na początkowych etapach procedury rezerwacji biletu,
  • brak odpowiedzi linii lotniczych na skargi w przeciągu dwóch miesięcy uznaje się za zaakceptowane i wiążące,
  • przewoźnik musi stworzyć fundusz gwarantujący pasażerom ubezpieczenia w przypadku  bankructwa lub odszkodowania za opóźnienia (te wynosić mogą od 300 do 600 euro w zależności od czasu opóźnienia i odległości do miejsca podróży)
  • organy krajowe muszą zostać wyposażone w kompetencje, umożliwiające nakładanie kar na przewoźników naruszających prawa swoich klientów oraz oceniające składanych przez linie lotnicze raportów, dotyczących przypadków udzielanych przez nich pomocy.

Dodatkowo każda linia lotnicza zobligowana jest do wyznaczenia pracownika, który na lotnisku byłby odpowiedzialny za przyjmowanie skarg w przypadku zagubienia lub zniszczenia bagażu, informowanie pasażerów o ich prawach, procedurze składania skarg, zwrotu pieniędzy, a także konieczności zmiany wcześniej przyjętej trasy.

mh

Źródło: europarl.europa.eU

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry