Małżeństwa homoseksualne już legalne w Szkocji

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA

We wtorek wieczorem małżeństwa tej samej płci zostały zalegalizowane przez szkocki parlament. Za przyjęciem ustawy o małżeństwie cywilnym głosowało 105 deputowanych, a przeciwko jedynie 18. Do tej pory pary w Szkocji mogły zawierać jedynie związki partnerskie.

sxc

sxc

W ubiegłym roku na wyspach zalegalizowano małżeństwa tej samej płci w Anglii i Walii. Teraz możliwe jest to także w Szkocji. Małżeństwa homoseksualne nadal nie są legalne w Irlandii Północnej oraz w Republice Irlandzkiej. To jedyne państwa na Wyspach Brytyjskich, które jeszcze nie zdecydowały się na przyjęcie ustawy.

Niestety okazuje się, że w toku głosowania przepadła poprawka, która miała być dla duchownych i urzędników municypalnych gwarancją możliwości odmowy udzielenia ślubu parze homoseksualnej. „Ustawodawstwo i tak daje im już taką możliwość” – uspokaja rząd w Edynburgu.

Pierwsze małżeństwa gejów i lesbijek w Szkocji spodziewane są już tej jesieni. „Jestem dumna, że głosowałam za. Szkocja jest od dziś lepszym krajem” – takie słowa można było przeczytać jeszcze tego samego dnia na Twitterze wicepremier Nicoli Sturgeon ze Szkockiej Partii Narodowej SNP. Także Alex Neil – minister zdrowia uważa, że jest to historyczny moment dla równouprawnienia w Szkocji.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: BBC/ITV

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry