Pierwszy w Polsce pozew za pedofilię przeciwko Kościołowi

AKTUALNOŚCI, POLSKA

W ten czwartek do sądu trafił pierwszy w Polsce pozew przeciwko Kościołowi dotyczący pedofilii. Osobą wnoszącą oskarżenie jest 26-letni Marcin K. z Kołobrzegu, który żąda oficjalnych przeprosin zamieszczonych w prasie oraz 200 tys. złotych zadośćuczynienia. To pierwszy w Polsce przypadek oficjalnego pozwu skierowanego nie tylko przeciwko duchownemu dopuszczającemu się karalnego czynu.

sxc

sxc

Oficjalny pozew skierowany został przeciwko skazanemu już za pedofilię byłemu duchownemu Zbigniewowi R., ale także przeciwko parafii św. Wojciecha w Kołobrzegu i kurii koszalińsko-kołobrzeskiej, co jeszcze nigdy nie miało miejsca. „W Polsce skazywani byli księża za przestępstwa pedofilii, ale Kościół katolicki nikomu nie zapłacił za czyny swoich funkcjonariuszy” – informuje Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która od początku zajmuje się sprawą 26-latka.

Trzynastoletni Marcin K. stał się ofiarą wspomnianego już duchownego, który był ówczesnym proboszczem pozwanej parafii w Kołobrzegu. Zbigniew R. został skazany przez sąd na dwa lata więzienia. Poszkodowany już wówczas mówił o tym, że to nie jest jego ostatnie słowo i słowa dotrzymał. Tego typu sprawy trafiały już na salę sądową w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Niemczech.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15409417,Pozew_przeciw_Kosciolowi_zlozony__Marcin_K__chce_przeprosin.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=10199882, http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/450214,pierwszy-pozew-przeciwk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry