Polskie metro wyróżnione przez CNN

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA, MOTORYZACJA, POLSKA, ŚWIAT, WIADOMOŚCI

Warszawska stacja metra Plac Wilsona oczarowała Amerykanów i znalazła się na liście dwunastu najciekawszych przystanków metra w Europie. Spis został przygotowany przez CNN. Warszawskie metro zaprojektowała pracownia architektoniczna AMC – Andrzej M. Chołdzyński, a do użytku oddany został w kwietniu 2005 roku.

fot.Miaow Miaow /cc.3.0

fot.Miaow Miaow /cc.3.0

„W Związku Radzieckim budowano niezwykłe przystanki metra, ale ta stacja z 2005 roku, nazwana imieniem prezydenta USA Woodrowa Wilsona, dowodzi, że w kapitalistycznej Polsce także powstają cudeńka. Choć mogłoby się wydawać, że tę stację wybudowało UFO” – można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej CNN. Głównym elementem dekoracyjnym obiektu jest owalna kopuła, która każdego ranka oświetla stację światłem żółtym, w południe – niebieskim a wieczorem kolorystycznie nawiązuje do różowo-czerwonego zachodu słońca. Posadzka przy schodach wyłożona została misterną kamienną mazaiką. Koszt budowy stacji wyniósł 92 mln zł.

Te wszystkie elementy sprawiły, że Ameryka doceniła architekturę naszego kraju. Polski projekt stacji kolei podziemnej znalazł się na liście tuż obok takich obiektów jak Westfriedhof w Monachium, Komsomolskaja w Moskwie, Westminster w Londynie, T-Centralen w Sztokholmie i Palais Royal – Musée du Louvre w Paryżu.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: http://edition.cnn.com/2014/02/04/travel/europes-best-metro-stations/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry