Skradziono dane 27. tysięcy klientów Barclays Bank

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, INTERNET, ŚWIAT

Urząd ochrony danych i policja wraz z brytyjską prasą podjęły śledztwo w sprawie handlu danymi osobowymi klientów banku Barclays. Skandal ujawniono w tym tygodniu dzięki londyńskiej gazecie niedzielnej „Mail on Sunday”, do której dostarczono anonimowo nośnik USB z danymi dwóch tysięcy klientów banku.

stock.xchng

stock.xchng

Anonimowy demaskator ujawnił także, że jeszcze 25 tysięcy kartotek z danymi osobowymi klientów banku Barclays jest w obiegu. Najświeższe dane, które przekazano do londyńskiej gazety, pochodzą sprzed ponad pięciu lat. Wyciekły prawdopodobnie z komórki Planowania Finansowego, która miała pomagać klientom w planowaniu i porządkowaniu osobistych inwestycji. Tę komórkę banku zlikwidowano trzy lata temu w 2011 roku i prawdopodobnie z tego powodu nie znajdziemy w skradzionych kartotekach świeższych danych.

Informacje, które ujawnione zostały w przekazanych teczkach obejmują m.in. adres pocztowy klienta, jego e-mail, numery telefonów kontaktowych i około 20. stron zawierających inne dane. W kartotekach można przeczytać o stanie rodziny, zdrowia, dochodów, oszczędności oraz inwestycji klientów. „Mail on Sunday” podaje, że wykradzione dane krążą wśród oszustów finansowych i można kupić je w cenie 50 funtów za kartotekę. Gazeta ocenia, że ofiarą oszustów padło już około tysiąca osób z listy klientów banku Barclays.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/uk-26106138, http://www.dailymail.co.uk/news/article-2554875/Barclays-account-details-sale-gold-27-000-files-leaked.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry