Szwecja: informacje o kryminalnej przeszłości obywateli w Internecie

AKTUALNOŚCI, INTERNET, STRONY WWW, ŚWIAT

Na nowym portalu internetowym każdy Szwed może sprawdzić czy jego kolega, sąsiad czy przełożony był w przeszłości notowany. Jedynie co trzeba zrobić, to wpisać imię i nazwisko danej osoby oraz numer jej ubezpieczenia społecznego. Oprócz informacji o rodzaju popełnionego przestępstwa i zasądzonej karze, wskazane jest na mapie miejsce zamieszkania danej osoby.
Możliwość dostępu do tego rodzaju informacji może mieć dwojaki skutek. Z jednej strony, pozwala dowiedzieć się czy nowo poznana osoba ma za sobą kryminalną przeszłość i czy możemy jej zaufać. Sprawdza się to szczególnie w przypadku ludzi poznanych przez Internet- na portalach społecznościowych czy popularnych czatach.  

fotolia

fotolia

Rzecznik portalu stwierdził, iż każdy obywatel ma prawo do informacji, a Szwedzi domagają się dostępu do tego rodzaju wiedzy.

„Zasada przejrzystości to dobra rzecz. My tylko ją unowocześniamy”- i dodaje, że „”jak wszystko inne, portal może zostać użyty w złych celach, ale nie możemy brać za to odpowiedzialności. Ludzie mogą uzyskać te same informacje w miejscowym sądzie.”

Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku osób, które mają za sobą drobne występki, lecz prowadzą uczciwe życie. Takie osoby mogą stać się ofiarą prześladowań oraz linczów.

„W ustroju demokratycznym jest niezwykle ważne, aby to państwo zachowało monopol na wymierzanie sprawiedliwości i by nie dochodziło do jej wymierzania przez osoby prywatne” – powiedział emerytowany profesor prawa Sven-Erik Alheim.

Działaniu portalu sprzeciwia się również urząd konsumentów, argumentując, iż „poważnie narusza prawo obywateli do prywatności” i zgłosił sprawę policji.

W pierwszych godzinach po rozpoczęciu działania, liczba odwiedzających była tak duża, że serwer uległ przeciążeniu i strona przestała działać.

Swoją drogą, ciekawe jak taki pomysł przyjąłby się w Polsce?

Autor:MS

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry