Po raz pierwszy zbadano wnętrze asteroidy

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Itokawa to asteroida licząca 535 m długości, znajdująca się 1,32 jednostki astronomicznej od Słońca oraz posiadająca kształt orzeszka ziemnego (1 au » 150 mln km). Jej gęstość została zbadana dzięki zjawisku YORP. Planetoidzie przyjrzał się Stephen Lowry, naukowiec z brytyjskiego z Uniwersytetu w Kent.

sxc

sxc

Dzięki wybranym metodom (zdjęcia teleskopu i zjawisko YORP), po raz pierwszy w historii ustalono, jak wygląda wnętrze planetoidy. Zatem Itokawa ma bardzo zróżnicowaną strukturę, co pozwala spekulować, iż powstała na skutek zderzenia innych planetoid. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu planów zmniejszenia prawdopodobieństwa zderzenia skalistych ciał z Ziemią oraz, w przyszłości, podróży do tego typu obiektów. Drugim odkryciem jest wielkość rotacji – YORP powoli przyspiesza tempo obrotu badanego obiektu – jest to zaledwie 0,045 sekundy na rok), aczkolwiek nie spodziewano się takiej wielkości.

Zdaniem Lowry’ego badania te stanowią znaczący krok na drodze do pełnego zrozumienia skalistych ciał naszego Układu Słonecznego.

Zbadanie tejże asteroidy było możliwe dzięki zdjęciom wykonywanym w przeciągu 12 lat (2001 – 2013 r.) przez Teleskop Nowej Technologii (NTT), należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w La Silla w Chile.

Zjawisko YORP, skrót od nazwisk Yarkovsky – O’Keefe – Radzievskii – Paddack, zachodzi gdy zaabsorbowane światło słoneczne jest remitowane z powierzchni obiektu w formie ciepła. Jest oto możliwe dzięki zdjęciom wykonanym przez teleskop NTT.

Zdaniem naukowców, na rotację małych ciał kosmicznych, może mieć wpływ światło słoneczne; W momencie, gdy kształt danej planetoidy jest nieregularny, ciepło nie jest wypromieniowywane równomiernie, a to z kolei wywołuje niewielki, aczkolwiek ciągły moment obrotowy działający na badane ciało, zmieniając tempo rotacji.

Autor: MH

Źródło: space.com/losyziemi.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry