Technologie wrogiem zdrowego snu dzieci

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Dzieci, które przed pójściem spać długo przesiadują przed komputerem, słuchają muzyki czy używają telefonów komórkowych, mają wyraźne trudności z zasypianiem, śpią krócej oraz zdarza mi się budzić w nocy nawet kilka razy.

stock.xchng

stock.xchng

– Korzystanie z technologii w sypialni może przyczyniać się u dzieci do niedoborów snu, późniejszego zasypiania, senności w ciągu dnia i innych problemów. To z kolei może wpływać na efekty ich działania, zwłaszcza w szkole – poinformowała Teresa Arora z Medycznego Collegium Weill Cornell w Dausze (Doha) w Katarze.

Aby potwierdzić powyższą tezę przebadano 38 uczniów w wieku 11-13 lat z siedmiu szkół w środkowej Anglii. Jak się okazało, uczniowie, którzy wieczorem, dzień przed pójściem do szkoły, słuchali do późna muzyki, grali w gry komputerowe, rozmawiali przez telefon czy łączyli się ze znajomymi za pomocą portali społecznościowych, spali krócej niż ich rówieśnicy.

Najkrócej spali uczniowie, którzy łączyli się online z kolegami, zaś najwięcej trudności z zasypianiem miały osoby, które słuchały muzyki przed snem. Najczęściej budziły się w nocy dzieci, które długo oglądały telewizję. W tym przypadku ryzyko rośnie aż czterokrotnie w porównaniu z innymi czynnikami powodującymi budzenie.

Niebiorąca udziału we wspomnianym badaniu dr Nanci Yuan, pełniąca funkcję dyrektora medycznego Sleep Center w Lucile Packard Children’s Hospital w Palo Alto (USA) stwierdziła, że młodzi ludzie w wieku 11-13 dla zachowania zdrowia potrzebują 10-11 godzin snu. Apeluje również, by dbały o higienę snu i wyłączały urządzenia elektroniczne na przynajmniej godzinę przed pójściem spać.

Autor: MS

Źródło: reuters/huffpost

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry