Odkryto najstarszą gwiazdę we wszechświecie

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Astronomowie z Australian National University dokonali odkrycia najstarszej dotąd nam znanej gwiazdy we wszechświecie. Powstała 13,7 mld lat temu, czyli tuż po Wielkim Wybuchu.

Znalezisko, o nazwie SMSS J031300.36 – 670839.3, znajduje się zaledwie 6000 lat świetlnych od naszej planety. Została ona odkryta dzięki zdjęciom automatycznego teleskopu SkyMapper z Siding Spring Observatory w Nowej Południowej Walii, a jej wiek potwierdzono za pomocą znajdującego się w chilijskim obserwatorium teleskopu Magellana. Odkrycie to zostało już opisane i opublikowane w prestiżowym „Nature”.

Australijscy naukowcy szacują, że gwiazda, posiadająca masę 60 – krotnie większą od masy Słońca, powstała po Wielkim Wybuchu, ponieważ w swoim składzie chemicznym zawiera bardzo dużo węgla przy jednoczesnym małym udziale żelaza (ma go około 10 mln razy mniej niż nasza gwiazda centralna).

fot.NASA

fot.NASA

3

Konsekwencją tego początkowego dla wszechświata wydarzenia było powstanie dwóch lekkich pierwiastków, helu i wodoru, które za sprawą sił grawitacji ukształtowały pierwsze gwiazdy. Żyły one bardzo krótko, a efektem ich śmierci (tzw. wybuch supernowych), było powstanie oraz rozrzucenie w przestrzeń pierwiastków cięższych – żelaza, wodoru, tlenu.

SMSS J031300.36 – 670839.3 jest gwiazdą drugiej generacji, powstałą w skutek wybuchu właśnie jednej z supernowych, dlatego też zanieczyszczona jest węgla i magnezu, a nie żelazem. Dodatkowo energia eksplozji pierwotnej gwiazdy (formułującej wspomnianą SMSS) była zbyt mała – nie zdołała wyrzucić w Kosmos niemal wszystkich ciężkich pierwiastków. Zostały one pochłonięte przez czarną dziurę, która uformowała się w centrum pradawnej eksplozji.

mh

Autor: Malwina Hopej

Źródło: nature.com, kopalniawiedzy.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry