Nowy Raport Wolności Prasy

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, PRASA, ŚWIAT

Organizacja Reporterzy bez Granic (Reporters without Borders) opublikowała najnowszy, za 2013 r., raport powstały w oparciu o tzw. wskaźnik wolności prasy. Badanie to sprawdzało sytuację w 180 państwach, w okresie od grudnia 2012 do połowy października 2013 r.

Zestawienie wygrała Finlandia, tuż za nią uplasowały się Holandia i Norwegia. Na ostatnim miejscu znalazła się Erytrea.  

stock.xchng

stock.xchng

Polska w aktualnym zestawieniu znalazła się na 19 miejscu, czyli o trzy pozycje wyżej niż w ubiegłym 2012 r. Autorzy badań nie komentują poprawy naszego państwa. Skupiają się oni jednak na innych europejskich krajach, takich jak choćby Grecja, która zanotowała spadek aż o 14 miejsc, czy Bułgaria która plasując się na 87 miejscu, jest najniżej sklasyfikowanym państwem Unii Europejskiej. Ponadto odnotowano znaczące ograniczenia wolności prasy w takich państwach jak ościenne Rosja i Ukraina, a także Turcja oraz Turkmenistan. Co ciekawe swoje wysokie pozycje straciły tak demokratyczne kraje jak Stany Zjednoczone (spadek o 13 pozycji na miejsce 46) czy Wielka Brytania, która w tym roku znalazła się na 33 miejscu, w przeciwieństwie do roku ubiegłego i pozycji 30.

Wspomniany wskaźnik konstruowany jest na podstawie specjalnych ankiet, na które odpowiedzi udzielają dziennikarze. Pytania te dotyczą np. cenzury, monopolizacji prasy, aktów agresji wobec ludzi prasy czy różnych prób nacisków.

mh

Autor: Malwina Hopej

Źródło: pmedia.pl, rsf.org

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry