Unia Europejska chce otworzyć granice dla Mołdawian

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA, ŚWIAT

Komisja ds. swobód obywatelskich przy Parlamencie Europejskim zdecydowała, iż możliwe jest zniesienie wiz wjazdowych do wspólnoty dla tych obywateli Mołdawii, którzy posiadają paszporty biometryczne. 

Propozycja zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli tego państwa została złożona przy okazji parafowania przez Kiszyniów umowy stowarzyszeniowej z UE, podczas litewskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie 2013 r.

PHOTO © European Union/ 1979

PHOTO © European Union/ 1979

Mołdawia to jedyny kraj Partnerstwa Wschodniego, który otrzymał możliwość wjazdu do strefy Schengen bez wiz. Stało się to możliwe, ponieważ państwo to po ponad trzyletnim okresie przygotowawczym, spełniło wszystkie wymogi postawione przez Brukselę. Kiszyniów, aby osiągnąć ten cel, przeprowadził reformę ministerstwa spraw wewnętrznych, usprawnił przepisy odnoszące się do współpracy sądowej z Unią (w sprawach kryminalnych) oraz policyjnej. Również zostały uregulowane kwestie zarządzania granicami z Ukrainą. Dodatkowo liczba składanych przez Mołdawian wniosków o wydanie krótkoterminowych wiz pozwalających na wjazd do strefy Schengen, pozostawała na stabilnym poziomie (50 – 55 tys. w przeciągu trzech lat), także wielu z nich posiada paszporty rumuńskie.

AUTOR  mh

Źródło: DW, tvn24bis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry