Odkryto cmentarzysko ofiar zarazy we Florencji

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Pod słynną Galerią Uffizi we Florencji odnaleziono cmentarz ofiar zarazy sprzed około półtora tysiąca lat. Odkrycia dokonano podczas prac budowlanych. Archeolodzy zgodnie przyznają, że odkrycie pozwoli poznać dzieje miasta z V-VI wieku, które nie są zbyt dobrze znane w całej historii Florencji.

stock.xchng

stock.xchng

Znalezisko pod jednym z najbardziej znanych muzeów świata rozbudziło ciekawość archeologów. Pod budynkiem znaleziono około sześćdziesięciu szkieletów. Włoskie media określają odkrycie jako „prawdziwy historyczny thriller”. Z pierwszych obserwacji szczątków wynika, że zmarłych chowano w pośpiechu i w sposób pozwalający na złożenie w masowym grobie jak największej ilości ciał. Głównie z tego powodu wysnuto wnioski o tym, że prawdopodobnie są to ofiary epidemii, która nawiedziła niegdyś miasto. W badaniach od razu wykluczono masakrę ludności podczas jednego z licznych w tamtych czasach najazdów.

Obszerniejsze i bardziej szczegółowe badania i analizy laboratoryjne będą dopiero przeprowadzane. Wskażą one wówczas konkretną przyczynę śmierci i prawdopodobnie potwierdzą przypuszczenia naukowców. Archeolodzy powtarzają, że znalezisko jest cennym źródłem informacji o życiu mieszkańców Florencji w okresie między V a VI wiekiem.

Autor: Sylwia Chrast

Źródło: disovery news/telegraph uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry